Özel Medi Yaşam Hastanesi

 

YAŞLILARDA KALP DAMAR HASTALIKLARI VE BESLENME

Etkin Resim

Kalp ve damar hastalıkları, koroner kalp hastalıkları, inme, romatizmal kalp hastalıkları, serebro-vasküler hastalıklar, periferik arter hastalığı, hipertansif hastalıklar, aritmiler gibi; kalbin ve kan damarlarının tüm hastalıklarını kapsar.

Kalp ve Damar Hastalıklarının Risk Faktörleri

Değiştirilemeyen Risk Faktörleri

·          Yaş(erkeklerde ≥45, kadınlarda ≥55)

·          Cinsiyet

·          Aile öyküsü (Ailede kalp hastalığı öyküsü -birinci derece akrabalardan erkekte 55, kadında 65 yaşından önce koroner arter hastalığı öyküsü)

Devamını oku...
 
ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

Etkin ResimÇocuğumuz öğle uykusundan kuru kalkıyorsa, gündüzleri en az 2 saat kuru kalıyorsa, tuvalet ihtiyacını belirli hareketler ya da sözle ifade ediyor ise, bezi kirlenince rahatsız oluyor ise, tuvaleti kullanmak istiyorsa artık tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren ipuçları veriyor demektir.

Eğer çocuk direniyorsa fazla zorlamayın biraz daha zamana ihtiyacı vardır. Çocuk eğitime duygusal olarak hazır olması gerekir. Zorlayıcı bir tuvalet eğitimi yapılırsa çocuk kendisini kötü hissederek, kabızlık ve kalıcı problem ortaya çıkabilir. Ev taşıma, kardeş doğumu, ailede ölüm, ayrılık gibi stresli dönemlerde tuvalet eğitimine başlanmamalıdır.

Devamını oku...
 
ÇOCUKLARDA; ASTIM HASTALIĞIN DA BESLENME:

           Etkin Resim  Astım hava yollarında sıkışıklık ve tıkanmaya neden olan, kronik hava yolu iltihabıdır. Özellikle gece sabaha kaşı ortaya çıkan öksürük, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma hissi ve nefes darlığı ile kendisini gösterir. Hastalığın sebeplerinde genetik, bağışıklık sistemleri ve çevresel etkenler önemlidir. Son zamanlarda beslenmenin Astım’la ilişkisinin önemi vurgulanmaktadır.

Anne sütü birçok hastalıkta olduğu gibi Astımda da koruyucu etkiye sahiptir. Özellikle ilk 6 ay tek başına anne sütü önerilmektedir. İlk 3-4 ay bile anne sütü ile beslenen çocuklarda ailesinde astım hastalığı olmasına rağmen astım gelişiminin %42 oranında azaldığı araştırmalarla gösterilmiştir.

Devamını oku...
 
OKUL BAŞLARKEN

Etkin ResimÇocuklarımızın sağlığından herhangi bir problem olmasa bile okulların açılmasına az bir süre kalmasına rağmen, çocuklarımızın genel sağlık muayenelerinden geçirilmesi gerekmektedir. Bu sayede gizli seyreden problemlerin erken teşhisi ve erken tedaviler ileri yaşlarda gelişebilecek daha tehlikeli problemleri çok hızlı şekilde ortadan kaldırılarak daha sağlıklı bireylerin yetiştirilmesi için çok büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı iken yapılan doktor muayeneleri hasta iken yapılan muyaneler den çok daha rahatlatıcı olacaktır.

 Okul Öncesi check-up ‘Da ayrıntılı Fizik Muayene büyüme gelişiminin değerlendirilmesi Nörolojik ve Psikolojik yönden zekâ yönünden gelişiminin izlenmesi ve aşılarının tamamlanması gerekmektedir. 4-6 yaş arasında yapılması gereken Difteri, Boğmaca, Tetenoz, Çocuk Felci, Kızamık, Kızamıkcık, Kabakulak aşılarının tamamlanıp tamamlanmadığı kontrol edilmelidir. Gerekli kan tahlilleri, görme tembelliği şaşılık kontrolleri yapılmalıdır. Özellikle okul çağı çocuklarının beslenmesine dikkat edilmelidir.

Devamını oku...
 
OKUL ÇOCUKLARINDA BESLENME

Etkin Resim

Okul zili çalıyor. Çocuklar için yoğun bir dönem başlıyor. Sağlıklı beslenme, büyüme ve gelişmenin yanı sıra okul başarısı için de oldukça önemlidir. Çocuklar dört besin grubundaki çeşitli besinlerden yeterli miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketmelidir. Süt grubunda yer alan süt, yoğurt ve ayran; et grubunda yer alan et, tavuk, balık, yumurta, peynir, kuru baklagiller; sebze ve meyve grubu ve tahıl grubunda yer alan ekmek, bulgur, makarna, pirinç vb. besinler her öğünde yeterli miktarlarda yer almalıdır.  

Öğrenciler için en önemli öğün sabah kahvaltısıdır. Güne zinde başlamak için süt, peynir, yumurta, taze sıkılmış meyve suyu, ceviz, badem gibi kuruyemişler, sebze ve meyveler,  tam tahıllı ekmeklerden oluşan kahvaltı yapmaları gerekir. Dikkat bozukluğu, algılama güçlüğü, yorgunluk gibi sağlık problemlerinin ortadan kalkmasında da kahvaltı oldukça önemlidir. Fiziksel ve zihinsel performansın güçlenmesi için 3 ana öğün ve en az 2 ara öğün tüketilmelidir.

Devamını oku...
 
MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKAT
Etkin Resim            

Bağışıklık, vücudumuza girmek isteyen bakteri, virüs ve parazit gibi mikroorganizmalara karşı bizi koruyan etki mekanizmasıdır. Çevremizle sürekli iletişim halindeyiz ve bu durumun bir sonucu olarak mikroorganizmalarla sık sık karşı karşıya kalmaktayız. Özellikle mevsim değişikliğinin olduğu bu dönemde grip gibi hastalıklar bağışıklık sistemimizin zayıf olması durumunda bizi tehdit etmektedir.

Bağışıklık sistemini korumanın en etkili yollarından birisi beslenmedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için spesifik besinlere yönelmektense yeterli ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Sadece bir besini tüketerek mucizeler beklemek boşa kürek çekmek olacaktır. Yeterli miktarda karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral alarak bağışıklık sistemine destek sağlayabiliriz. Kahvaltı en önemli öğündür. Yeterli bir beslenmeyle güne başlamak hem bedenimizi hem zihnimizi koruyacaktır. Bu yüzden kahvaltı başta olmak üzere en az 3 ana öğün ve ara öğünler yapılmalıdır. Her öğünde renkli bir sofra kurmak hem göze hitap edecek hem de sağlığımız açısından yarar sağlayacaktır. Sarı, yeşil, turuncu, kırmızı meyve ve sebzeler bol miktarda vitamin ve mineral kaynağıdır. Antioksidan özelliğe sahip vitaminler bağışıklık sistemin önemli koruyucularındandır. Bunlar A, E ve C vitaminleridir.

Devamını oku...
 
HASSASBARSAKSENDROMU( İBS )

Eski tabiriyle  spastik kolon da denen bu rahatsızlık  hali  bir hastalıktan ziyade birçok şikayetin ve klinik bulgunun  birlikte görüldüğü bir durumdur.  Uzun süredir devam eden kramp tarzında  karın ağrısı, şişkinlik, gaz, kabızlık veya ishal en sık görülen şikayetlerdir. En sık orta yaşlarda ve kadınlarda daha sık görülmekle birlikte toplumun  beşte  birinde görülmesi  ne kadar sık  olduğunun işaretidir.

Bu sendromun  sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte yoğun stres ve psikolojik bozukluk  hallerinde artmaktadır. Bazı yiyecek ve içecek türlerinin( süt, kahve, gazlı içecekler, alkol, kuru baklagiller, çikolata) tüketilmesi de hastalığın şiddetini artırmaktadır.  En sık görülen şikayetlerin başında şişkinlik ve gaz gelmekte olup daha ziyade yemeklerden sonra artmaktadır. Karın ağrısı kramp şeklinde olup  yemeklerden sonra sık  görülmekte ve dışkılamayla  azalmaktadır. Sık olarak  uzun süreli kabızlık ve ishal aralıklı  olarak veya devamlı  olabilmektedir. 

Devamını oku...
 
ANEMİ (KANSIZLIK) HASTALIĞI

Etkin Resim

Anemi; kandaki alyuvarların (kırmızı hücreler ) içinde bulunan hemoglabin denen oksijeni akciğerlerden tüm vücuda taşıyan maddenin azalması durumudur. Ayrıca ve sık olarak alyuvarların sayısında da azalma görülür. Anemilerin birçok nedeni vardır; en sık sebebi ise demir eksikliğidir. Anemiler en sık görülen kan hastalığıdır.

Anemi ilk başladığında belirtiler çok hafif olup fark edilmesi zordur. Fakat hastalık ilerledikçe halsizlik, çabuk yorulma ve solukluk ortaya çıkar. Nefes darlığı ve kalp çarpıntıları başlar.

Demir eksikliğine bağlı Anemiler; Vücuttaki demir miktarının azalmasına bağlı olarak hemoglabin yapımının yetersiz olması sonucu kansızlık gelişir. Halsizlik, çabuk yorulma ve nefes darlığı oluşur. Cilt, göz kapakları ve tırnak yataklarında solukluk meydana gelir. Nadiren bu hastalarda kil, toprak veya buz yeme görülür. Alyuvarlar küçülürler sayıları ise normal olabilir.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki > Son >>

Sonuçlar 10 - 18 / 41

Kadromuz

Prof. Dr. Remzi YILMAZ

Personel resmi Görevi Kardiyoloji Profesörü
Ünvanı Prof. Dr.

Uzm. Dr. Mustafa Kemal ALADAĞLI

Personel resmi Görevi İç Hastalıkları Uzmanı - Mesul Müdür
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Halil KILINÇ

Personel resmi Görevi Çocuk Hastalıkları Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Op. Dr. Erol AKBULUT

Personel resmi Görevi Genel Cerrahi Uzmanı
Ünvanı Operatör Doktor

Op. Dr. Cem AYKENT

Personel resmi Görevi Genel Cerrahi Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Halime ÇEVİK

Personel resmi Görevi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Uğur KAHVECİOĞLU

Personel resmi Görevi Nöroloji Uzmanı
Ünvanı Uzman Dr.

Op. Dr. Ergin ER

Personel resmi Görevi Göz Hastalıkları Uzmanı
Ünvanı Op. Dr.

Op. Dr. Çetin KÖSTEKCİ

Personel resmi Görevi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Ünvanı Op. Dr.

Op. Dr. Mehmet YALÇINKAYA

Personel resmi Görevi Üroloji Uzmanı
Ünvanı Op. Dr.

Op. Dr. Engin DURSUN

Personel resmi Görevi Kulak Burun Boğaz Uzmanı
Ünvanı Operatör Doktor

Uzm. Dr. Cemile İNCE

Personel resmi Görevi Anestezi Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Cengiz Yüce KAYABEK

Personel resmi Görevi Mikrobiyoloji Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Kenan ÜNLÜ

Personel resmi Görevi Radyoloji Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Ali ÇAKIR

Personel resmi Görevi Acil Tıp Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Dr. Saliha ALADAĞLI

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Doktor

Dr. Uğur ÖZTÜRK

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Doktor

Dr. Durmuş AYTAR

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Doktor

Dr. Alp OKUMUŞ

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Doktor

Dyt. Esma ÇUTUR

Personel resmi Görevi Beslenme ve Diyet Uzmanı
Ünvanı

Anketler

Hastanemizde En Çok Hangi Başvuru Yöntemini Kullanıyorsunuz
 
You are here  :Anasayfa

Nöbetçi Eczane

Nöbetçi Eczaneler
21 OCAK 2019, Pazartesi

Kimler Çevrimiçi

Şuanda 1 konuk Çevrimiçi

Site ?statistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBu Gün279
mod_vvisit_counterDün521
mod_vvisit_counterBu Hafta279
mod_vvisit_counterBu Ay11060
mod_vvisit_counterTümü1475106
Visitors Counter 1.0.3