Özel Medi Yaşam Hastanesi

 

GASTRİT(MİDE İLTİHABI)

          

      GastrEtkin Resimit ,midenin iç yüzündeki zarın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.En sık görülen belirtileri mide ağrısı,bulantı,iştahsızlık ,halsizlik, ağızda kuruluk ve dilde beyaz pas,hazımsızlık,şişkinlik ve yorgunluk olabilir.Normal koşullarda mide hücreleri besinleri sindirmek için asit üretir.Bu asitin mideye zarar vermemesi için midenin iç zarı çeşitli savunma yöntemleriyle engel oluşturur.Çeşitli  nedenlerden dolayı mide iç zarının asite karşı direnci bozulduğunda gastrit oluşur,yani mide iltihabı oluşur.

Gastrit oluşmasına neden olan durumlar şunlardır;

Kötü beslenme alışkanlıkları (birden çok aşırı yemek, çok asitli yiyecekler ve içeceklerin tüketilmesi) aşırı aspirin ve antiromatizmal ilaçların kullanılması,alkol ve sigara alışkanlıklarının varlığı, aşırı stres artırarak gastrite neden olurlar.

Devamını oku...
 
İNEK SÜTÜ ALLERJİSİ

İNEK SÜTÜ ALLERJİSİ

          Etkin Resim     İnek sütü içeriğinde bulunan proteinlerin anne sütünden farlı olması, içerisinde ağırlıklı olarak kazein, Alfa ve Beta Laktalbumin bulunması bu tablodan sorumludur. Sıklıkla inek sütü alerjisinde Beta Laktalbumin etkendir.

               İnek sütü alerjisi olan bebeklerde sıklıkla aile hikâyesi mevcuttur. Ailede inek sütü veya başka bir besine alerjisi olan kişi mutlaka vardır. İnek sütü alerjileri sıklıkla inek sütü alan bebeklerde görülse de, annesinin inek sütü ve ürünlerini tüketmesi halinde bunların anne sütü ile geçeceğinden de alerji ortaya çıkar.

               Görülme Sıklığı: Bebeklerde görülen besin alerjilerinin en sık görüleni inek sütü alerjisidir. Genellikle alerji 2 yaşından sonra yeniler, %80’ i 3 yaşına kadar geçer. 

Devamını oku...
 
Çocuklarda Konuşma Bozuklukları

 Etkin Resim              

          Çocukluk çağındaki konuşma bozuklukları büyük önem taşır. Dil düşündüklerimizi karşımızdakilere iletmek için kullandığımız faaliyetlerin tamamını konuşmayı, anlamayı, yazmayı, okumayı ve tekrarlamayı içerir. Konuşma bu faaliyetler içinde olduğundan önemlidir. Konuşma bozukluklarının çeşitli nedenleri vardır.

1.       Nörolojik Sebepler ;

                Daha çok çocuklarda doğumsal spastik hastalıklar, cerebral palsy , otizm ile birlikte ortaya çıkarır.Temelde sinir sistemindeki bozukluklar etkendir.

2.       Ateşli Hastalıklar ve Travma;

                Menenjit travma, damarsal kökenli hastalıklar, kas hastalıkları,  beyni etkileyen enfeksiyon  ve travmalar çocuklarda dil ve konuşma bozukluğuna sebep olur.

Devamını oku...
 
BÜYÜME AĞRILARI

      Etkin Resim         Büyüme ağrıları genellikle 3-12 yaş arası çocuklarda aileyi tedirgin eden kas ağrılarıdır. Ağrı daha çok dizin arkası, uyluk ve baldırda olur. Ağrı genellikle geceleri ya da akşam üstü ortaya çıkar. Uykudan uyandıran birkaç saate kadar sürebilen ağrıların nedeni bilinmemektedir.Ağrılar eklem ve kemikte değil kaslardadır. Genel olarak ağrı, artmış fiziksel aktivite sonrası oluşur. Ağrılar bazen uzun süre olmayabilir. Bazen de sık sık tekrarlayabilir. 

               Aileler eğer çocuk topallıyor ise, eklemlerde şişlik ve kızarıklık, ağrı ile birlikte ateş varsa, çocuğun günlük aktivitelerine engel oluyorsa doktora müracaat etmelidirler.

Devamını oku...
 
BEBEK ODASI NASIL OLMALI

          Etkin ResimAnne ve babalar minik bebeklerini beklerken tatlı bir telaş ile hazırlıklara başlarlar. Bebekleri eve gelmeden odasını hazırlamak birçok yeni eşya ve mobilya almak için telaşla araştırmaya başlarlar. Bu durumda anne ve babanın dikkat etmesi gereken en önemli iki temel düşünce güvenlik ve rahatlık olmalıdır. Öncelikle kullanılan malzemeler sağlıklı ve temizlenmesi kolay olan malzemeden seçilmelidir. Zeminler parke olmalıdır. Yerlere halı döşenmemelidir. Çünkü halı hem toz hem de mikroorganizmaları tutar, mikrobik ve alerjik zemin hazırlar. Tahta çok kir tuttuğu ve temizlenmesi zor olduğu için tercih edilmemelidir. 

Devamını oku...
 
ÇOCUKLARDA AKUT EKLEM ROMATİZMASI

     Etkin Resim     

            Akut eklem romatizması (AER); kalbi, eklemleri, sinir sistemini ve deriyi etkileyen romatizmal bir hastalıktır. AER her yaşta görülmekle birlikte daha sık 5-15 yaşları arasında görülür.
           AER’da hastalık belirtileri streptokoksik boğaz enfeksiyonlarından 2-4 hafta sonra görülür. Streptokoksik boğaz enfeksiyonlarının çok azından sonra AER belirtileri ortaya çıkar.

Devamını oku...
 
BEBEKLER DİŞ ÇIKARIRKEN YAPACAKLARIMIZ
DİŞLER ÇEtkin ResimIKARKEN NELER OLUR?
          Diş çıkarma belirtileri dişlerin kendisinden iki-üç ay önce ortaya çıkabilir. Bu semptomlar çocuktan çocuğa değişir ve aslında bunların neler oldukları ve ne kadar ağrı verdikleri konusundaki görüşler de doktordan doktora değişmektedir. Ancak genellikle diş çıkaran bir bebeğin şu tecrübeleri yaşayabileceği kabul edilmektedir :
Devamını oku...
 
Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon)

Etkin Resim           Hipertansiyon kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Eğer büyük tansiyon 140, küçük tansiyon 90 mmHg’ dan fazla ise hipertansiyon olarak kabul edilmelidir. Buradaki tek fark ve ayrıcalık böbrek ve şeker hastaları için olup, bu hastalarda kan basıncı 130/80 mmHg’ nın altında olmalıdır.


           Ülkemizde yaklaşık 8-10 milyon hipertansiyon hastası olup bu oran giderek artmaktadır. Yüksek tansiyon başlangıcında kan basıncının; büyük tansiyonda 120-140 ve küçük tansiyonda 80-90 olduğu ilk başlangıç veya uyarıcı olduğu bir dönem vardır. Bu nedenle bu durumda olan kişiler tansiyonları sıkı olarak yakından takip etmeli ve tuzsuz diyet yapmalıdırlar.
Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki > Son >>

Sonuçlar 19 - 27 / 41

Kadromuz

Prof. Dr. Remzi YILMAZ

Personel resmi Görevi Kardiyoloji Profesörü
Ünvanı Prof. Dr.

Uzm. Dr. Mustafa Kemal ALADAĞLI

Personel resmi Görevi İç Hastalıkları Uzmanı - Mesul Müdür
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Halil KILINÇ

Personel resmi Görevi Çocuk Hastalıkları Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Op. Dr. Erol AKBULUT

Personel resmi Görevi Genel Cerrahi Uzmanı
Ünvanı Operatör Doktor

Op. Dr. Cem AYKENT

Personel resmi Görevi Genel Cerrahi Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Halime ÇEVİK

Personel resmi Görevi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Uğur KAHVECİOĞLU

Personel resmi Görevi Nöroloji Uzmanı
Ünvanı Uzman Dr.

Op. Dr. Ergin ER

Personel resmi Görevi Göz Hastalıkları Uzmanı
Ünvanı Op. Dr.

Op. Dr. Çetin KÖSTEKCİ

Personel resmi Görevi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Ünvanı Op. Dr.

Op. Dr. Mehmet YALÇINKAYA

Personel resmi Görevi Üroloji Uzmanı
Ünvanı Op. Dr.

Op. Dr. Engin DURSUN

Personel resmi Görevi Kulak Burun Boğaz Uzmanı
Ünvanı Operatör Doktor

Uzm. Dr. Cemile İNCE

Personel resmi Görevi Anestezi Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Cengiz Yüce KAYABEK

Personel resmi Görevi Mikrobiyoloji Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Kenan ÜNLÜ

Personel resmi Görevi Radyoloji Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Ali ÇAKIR

Personel resmi Görevi Acil Tıp Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Dr. Saliha ALADAĞLI

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Doktor

Dr. Uğur ÖZTÜRK

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Doktor

Dr. Durmuş AYTAR

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Doktor

Dr. Alp OKUMUŞ

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Doktor

Dyt. Esma ÇUTUR

Personel resmi Görevi Beslenme ve Diyet Uzmanı
Ünvanı

Anketler

Hastanemizde En Çok Hangi Başvuru Yöntemini Kullanıyorsunuz
 
You are here  :Anasayfa

Nöbetçi Eczane

Nöbetçi Eczaneler
21 OCAK 2019, Pazartesi

Kimler Çevrimiçi

Şuanda 2 konuk Çevrimiçi

Site ?statistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBu Gün263
mod_vvisit_counterDün521
mod_vvisit_counterBu Hafta263
mod_vvisit_counterBu Ay11044
mod_vvisit_counterTümü1475090
Visitors Counter 1.0.3