Özel Medi Yaşam Hastanesi

 

ÇOCUKLARDA İŞTAH PROBLEMİ

Etkin ResimBirçok anne çocuğunun iştahsız olduğundan şikayetçidir. Peki gerçekten çocuğunuz yeteri kadar yemiyor mu? Bunun değerlendirmesini yaşına göre olması gereken boy uzunluğu veya ağırlık değeri ya da boyuna göre olması gereken ağırlık değerleri gibi parametreler kullanarak hesaplayabiliriz. Yaşıtlarına göre az yiyor, komşunun çocuğu çok iştahlı, benim çocuğum hiçbir şey yemiyor gibi düşüncelerle endişeye düşmemeliyiz. Eğer bu değerlere göre çocuğunuzda düşüklükler varsa bunun sebebi araştırılmalıdır. Yüksek ateş, solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, mide bulantısı, kusma, ishal gibi sindirim sorunları iştahsızlığa neden olabilir. Emilim bozukluğu, besin intoleransı gibi sorunlar varsa tüketimine rağmen gelişiminde gerilikler görülebilir. Bunların yanı sıra psikolojik olarak etki altında kaldığı olaylar iştahını etkiliyor olabilir. Kıskançlık, aile içi şiddet, ilgisizlik başlıca sebeplerdendir.

Etkin ResimÇocuğunuzun iştahını arttırmak için neler yapabilirsiniz?

Çocukların damak tatlarının gelişmesi anne karnında başlamaktadır. Bu yüzden gebelik döneminde yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemlidir.

6.ayın sonunda bebeğinize ek besinlere başlamalısınız. Bulamaç haline getirilen karışım besinler yerine tek tek her besin denenmelidir. Böylelikle tatların birbirine karışması engellenmiş olur. Besin bir kez denendikten sonra reddedildiyse vazgeçilmemeli, tekrar tekrar denenmelidir.

Mama sandalyesinde oturmaya başladığından itibaren çocuğunuz sofrada yerini almalıdır. Küçüklükten itibaren belirli saatlerde toplu halde yemek yeme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Yemek yemesi için televizyon karşında oturtulup çizgi film veya reklamlarla oyalama yöntemi oldukça yanlıştır.

Çocukların dikkati çabuk dağılmaktadır. Yemek yemesi için tabak elinizde arkasında dolaşmak da yapılan diğer bir yanlış yöntemdir. Yemek sofrada yenmelidir. Birkaç kez sofraya dönmesi için uyarı yapılmalıdır. Ancak bu ısrar şeklinde olmamalıdır. Eğer alışkanlığı sürdürürse yemekler kaldırılmalı, diğer öğüne kadar başka bir yemek verilmemelidir.

Sevmediği yemek yerine alternatifler üretilmemelidir. Sebze yemeği tüketmiyor diye pilav veya patates kızartması sunulmamalıdır. Bir hafta boyunca başka alternatif sunulmamalı az da olsa o yemekten tatması sağlanmalıdır.

Etkin ResimYemek öncesi abur cubur tüketmesi engellenmelidir. Yemek saatinde aç olmalıdır.

Ödüllendirmek başta etkili bir yol olsa da sonradan problemlere sebep olabilir. İstekler git gide artabilir. Yaşamak için yemek yemenin gerekli olduğu bilinci çocuğa aşılanmalıdır.

Yiyecekleri çocuklarla beraber hazırlamak başka bir alternatiftir. Sağlıklı, renkli, şekilli tabaklar hazırlamak çocuğun iştahını arttırabilir. Çocuğunuzla sofra kurarak, yemek hazırlayarak birlikte vakit geçirmeniz, ona sorumluluk vermeniz kendisine olan güvenini de arttıracaktır.

Bütün bu yapılacakların içinde en önemli faktör anne ve babanın davranışlarıdır. Çocuk, aile bireylerini örnek almaktadır. Sebze yemeyen bir anne ve babanın çocuğundan sebze yemesini beklemek komik olacaktır. Çocuklar gördüğünü taklit etmektedir. O yüzden aile fertleri de yeterli ve dengeli beslenmelidir. Hazır gıdalardan, abur cuburdan kaçınmalıdır. Tabağını alıp televizyon karşısına geçerek yemeğini yememelidir. Çocuğunuz sizin küçük bir parçanızdır. Onun sağlığı için ilk örneği olan anne-babalara çok büyük görev düşmektedir.

 

Diyetisyen Gülcan BAYSAL

 
< �nceki   Sonraki >

Kadromuz

Prof. Dr. Remzi YILMAZ

Personel resmi Görevi Kardiyoloji Profesörü
Ünvanı Prof. Dr.

Op. Dr. Ergin ER

Personel resmi Görevi Göz Hastalıkları Uzmanı
Ünvanı Op. Dr.

Op. Dr. Çetin KÖSTEKCİ

Personel resmi Görevi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Ünvanı Op. Dr.

Op. Dr. Gürkan FİDANOĞLU

Personel resmi Görevi Kulak Burun Boğaz Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Dr. Mesut KOCABIYIK

Personel resmi Görevi Acil Servis Hekimi
Ünvanı Pratisyen Hekim

Uzm. Dr. Mustafa Kemal ALADAĞLI

Personel resmi Görevi İç Hastalıkları Uzmanı - Mesul Müdür
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Halil KILINÇ

Personel resmi Görevi Çocuk Hastalıkları Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Op. Dr. Mehmet YALÇINKAYA

Personel resmi Görevi Üroloji Uzmanı
Ünvanı Op. Dr.

Dr. Alp OKUMUŞ

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Pratisyen Hekim

Dr. Hüseyin TORUN

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Pratisyen Hekim

Dyt. Esma ÇUTUR

Personel resmi Görevi Beslenme ve Diyet Uzmanı
Ünvanı

Op. Dr. Erol AKBULUT

Personel resmi Görevi Genel Cerrahi Uzmanı
Ünvanı Operatör Doktor

Anketler

Hastanemizde En Çok Hangi Başvuru Yöntemini Kullanıyorsunuz
 
You are here  :Anasayfa

Nöbetçi Eczane

Nöbetçi Eczaneler
15 KASIM 2018, Perşembe

Kimler Çevrimiçi

Site ?statistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBu Gün627
mod_vvisit_counterDün683
mod_vvisit_counterBu Hafta3030
mod_vvisit_counterBu Ay10559
mod_vvisit_counterTümü1439690
Visitors Counter 1.0.3