Özel Medi Yaşam Hastanesi

 

KURBAN BAYRAMINDA BESLENME

Etkin ResimBayram denilince aklımıza aile bireylerini bir araya getiren geniş sofralar gelmektedir. Kurban Bayramında et yoğunluğunun fazla olması ve şerbetli tatlıların bol miktarda olması beslenme alışkanlıklarımızda değişikliklere sebep olmaktadır.

Başta kalp-damar hastalıkları ve diyabeti olan bireyler olmak üzere herkesin bu süreçte beslenmesine özen göstermesi gerekmektedir. Etler, sindirimi zor olan besin grubuna girmektedir. Bu yüzden kesilen kurban etleri hemen tüketilmemelidir. Rigor motris denilen ölüm sertliğinin geçmesi beklenmelidir, böylelikle hazımsızlık, mide ve bağırsak sorunlarının ortaya çıkması engellenmiş olur. En az 24 saat buzdolabında dinlendirilmeli, daha sonra sofralarda yerini almalıdır.

Kırmızı etler doymuş yağ ve kolesterol içeriği bakımından zengindir.  Görünür yağlarından mutlaka arındırılması gerekir. Özellikle kilolu olanlar, kalp rahatsızlığı, kolesterol, trigliserid yüksekliği gibi sağlık problemleri olanlar dikkatli tüketmelidir.      Et yemeklerinin yanında bol miktarda salata veya sebze yemekleri tüketilmelidir. Ekmek olarak tam buğday, çavdar gibi tam tahıllı ekmekler tercih edilmeli, yufka, bazlama, pişi, börek, beyaz ekmek gibi besinlerden kaçınılmalıdır.  Etkin Resim

Etleri pişirme yöntemi dikkat edilmesi gereken diğer bir noktadır.  Izgara, haşlama, fırında pişirme gibi yöntemler uygulanmalıdır. Izgara yaparken et ile ateş arasındaki mesafe önemlidir. Eti yakmayacak ve kömürleşmeye sebep olmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Kızartma ve kavurma tercih edilmemelidir. Et yemeklerine, ilave yağ eklenmemeli,  kendi yağı ile pişirilmelidir. Kuyruk yağı ve tereyağı gibi hayvansal yağlar tüketilmemeli, et yemeklerine ilave olarak eklenmemelidir. Dil, böbrek, ciğer, işkembe gibi sakatatlar tercih edilmemelidir. Özellikle kalp-damar hastalığı, kolesterol yüksekliği olan ve yaşlı bireyler organ etlerini tüketmemelidir. Etler çok yüksek ateşte pişirilmemelidir. Çok fazla çevrilmemelidir. Dış yüzeyinde kabuklaşma oluşması engellenmelidir. Eğer kabuklaşma olursa etin sıcaklığı iç kısma geçemez ve pişmesi engellenir. Pişirme yöntemlerine dikkat edilerek daha sağlıklı ve lezzetli öğünler oluşturabiliriz.

Etleri Nasıl Saklamalıyız?

Kurban Bayramında kesilen etleri buzlukta -2°C’de birkaç hafta, -18°C’de derin dondurucuda ise daha uzun süreyle saklanabilir.  Etleri saklamak için hazırlarken büyük parçalar değil, küçük parçalara bölme işlemi tercih edilmelidir. Küçük parça etler veya kıymalık olarak ayrılan etler bir seferlik pişirilecek kadar ayrılmalıdır. Buzdolabı poşeti veya yağlı kağıtlara sarılarak buzluk ya da derin dondurucularda saklanmalıdır. Etler buzluktan indikten sonra birkaç kez ısıtılırsa bazı mikroorganizmaların üreme ortamı haline gelebilir. Bu yüzden dikkatli tüketilmelidir. Tek seferde tüketilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır. Etler buzluktan indirilip çözdürülürken de dikkat edilmelidir. Buzdolabının alt bölmesine konulup çözünmesi beklenmelidir. Mikrodalgaya, sıcak suya, kalorifer veya soba üzerine koyarak çözdürülmemelidir.  Bu yöntemler sağlık açısından tehlikeli sonuçlara sebep olabilir.

Diğer Bir Bayram Klasiği Tatlılar;

Bayramların vazgeçilmesi şerbetli tatlılar lezzetli olmasının yanında bol kalorili besinlerdendir. Et ağırlıklı geçecek bir bayram döneminde şerbetli tatlıların yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.  Bayram ziyaretlerinde asitli içeceklerden, meyve sularından kaçınılmalıdır. Bunların yerine açık çay, şekersiz Türk kahvesi, bitki çayı, ayran gibi içecekler tercih edilmelidir. Günlük mutlaka 2 litre su içilmelidir. Düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.Hayvanların kesilmesinden etlerin hazırlanmasına, pişirilmesine, saklanmasına kadar her aşamada hijyen kurallarına uyulmalıdır.

Her besin öğesinden yeterli ve dengeli bir şekilde tüketilmelidir.  Sebze ve meyveler de sofralarda yerini almalıdır.

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bayramlar geçirmeniz dileğiyle…

Diyetisyen Gülcan BAYSAL

 
< �nceki   Sonraki >

Kadromuz

Prof. Dr. Remzi YILMAZ

Personel resmi Görevi Kardiyoloji Profesörü
Ünvanı Prof. Dr.

Uzm. Dr. Mustafa Kemal ALADAĞLI

Personel resmi Görevi İç Hastalıkları Uzmanı - Mesul Müdür
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Halil KILINÇ

Personel resmi Görevi Çocuk Hastalıkları Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Op. Dr. Erol AKBULUT

Personel resmi Görevi Genel Cerrahi Uzmanı
Ünvanı Operatör Doktor

Op. Dr. Cem AYKENT

Personel resmi Görevi Genel Cerrahi Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Halime ÇEVİK

Personel resmi Görevi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Uğur KAHVECİOĞLU

Personel resmi Görevi Nöroloji Uzmanı
Ünvanı Uzman Dr.

Op. Dr. Ergin ER

Personel resmi Görevi Göz Hastalıkları Uzmanı
Ünvanı Op. Dr.

Op. Dr. Çetin KÖSTEKCİ

Personel resmi Görevi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Ünvanı Op. Dr.

Op. Dr. Mehmet YALÇINKAYA

Personel resmi Görevi Üroloji Uzmanı
Ünvanı Op. Dr.

Op. Dr. Engin DURSUN

Personel resmi Görevi Kulak Burun Boğaz Uzmanı
Ünvanı Operatör Doktor

Uzm. Dr. Cemile İNCE

Personel resmi Görevi Anestezi Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Cengiz Yüce KAYABEK

Personel resmi Görevi Mikrobiyoloji Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Kenan ÜNLÜ

Personel resmi Görevi Radyoloji Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Ali ÇAKIR

Personel resmi Görevi Acil Tıp Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Dr. Saliha ALADAĞLI

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Doktor

Dr. Uğur ÖZTÜRK

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Doktor

Dr. Durmuş AYTAR

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Doktor

Dr. Alp OKUMUŞ

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Doktor

Dyt. Esma ÇUTUR

Personel resmi Görevi Beslenme ve Diyet Uzmanı
Ünvanı

Anketler

Hastanemizde En Çok Hangi Başvuru Yöntemini Kullanıyorsunuz
 
You are here  :Anasayfa arrow Makaleler arrow KURBAN BAYRAMINDA BESLENME

Nöbetçi Eczane

Nöbetçi Eczaneler
21 OCAK 2019, Pazartesi

Kimler Çevrimiçi

Şuanda 1 konuk Çevrimiçi

Site ?statistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBu Gün257
mod_vvisit_counterDün521
mod_vvisit_counterBu Hafta257
mod_vvisit_counterBu Ay11038
mod_vvisit_counterTümü1475084
Visitors Counter 1.0.3