Özel Medi Yaşam Hastanesi

 

Parmak Ağrılarına Dikkat

Etkin Resim

Nöroloji Uzmanı Uzman Doktor Yılmaz Niyazi Yazman, “ İlçemizde Mantar üreticiliği çok fazla. Aynı zamanda hayvancılıkla uğraştığı için ve el işi ile ilgilenen çok sayıda bayan var. Bu hastalarımız bizlere sürekli “Karpal tünel sendromu” nedeniyle müracaat ediyorlar. Bu hastalık, Elin en önemli sinirlerinden median sinirin el bileğinde sıkışması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Başparmak, işaret parmağı ve orta parmakta uyuşma ve karıncalanma ile ortaya çıkar ve zamanla elde güçsüzlüğe yol açar. Genellikle her iki eli de tutar” dedi.

 

Yazman, “ Bu hastalık, herkeste görülmekle birlikte 40 yaşın üzerindeki hanımlarda çok daha fazla görülür. Hamilelik dönemlerinde de geçici “karpal tünel sendromu” ortaya çıkabilir.
“Karpal tünel sendromu”nun en önemli bulgusu başparmak, işaret parmağı ve orta parmakta uyuşma ve karıncalanmadır. Erken dönemde özellikle sabahları orta parmakta uyuşma ve karıncalanma olarak ortaya çıkar. Parmakların hareket ettirilmesi ile düzelir. Zamanla bu yakınmalar ile hasta gece uykudan uyanır. Elinin şiştiğini zanneder ve sallamak ihtiyacını hisseder. Zamanla uyuşma ve karıncalanmalar artar, devamlı hal alır ve başparmakta kuvvetsizlik başlar. İleri olgularda özellikle başparmak tarafındaki kaslarda erimeler görülür” dedi.

 

Dr. Yazman, “İlçedeki vatandaşlarımız mantar olsun, hayvancılık olsun ve el işi olsun hepsini parmakları ve kolları ile yapıyorlar. Karpal Tünel, el bileğinden geçen geçittir.  Kemikler ve bağlarla çevrelenmiş olan bu geçit ele uzanan sinir ve tendonları korur. Çalışma esnasında belirtileri, parmaklarınızda ve elinizde hissizlik veya yanma duygusu, el bileğinde ön kota doğru çıkan veya avuca veya parmakların yüzeyine giren ağrı, hissizlik veya ağrı gece daha kötü olabilir ve sizi uyandırabilir. Sıklıkla, bu durum elinizi veya bileğinizi zorlayarak kullandığınız bir günün sonrasında olur ve eli sarsmak veya kalkıp biraz dolaşmakla rahatlar.
Bu tüneli meydana getiren dokular şişliği veya iltihaplandığı zaman, medyan sinir basınç altında kalır. Bu temel sinir başparmak, işaret parmağı, orta ve yüzük parmaklarınıza duyu sağladığı için bunun üzerine gelen basınç, bu sendromun özelliğini veren uyuşukluk ve ağrıyı doğurur. Çoğu zaman her iki bilek de etkilenir. Bu sendrom, el bileğinin tekrarlanan zorlamalara maruz kaldığı özellikle bilek eğik tutularak kavrama hareketi yapılan belirli mesleklerde yaygındır. Böylece, demir işçilerinin, geleneksel olarak bu hastalığa tutulma yüzdeleri yüksektir. Daktilo yazanlar, marangozlar, tezgahtarlar, fabrika işçileri, et kesme işleri yapanlar, viyolonistler ve sık görülmemekle birlikte golf oynayanlar bu sendromla karşı karşıya kalabilirler” dedi.

 

Fakat problem her zaman tek başına görülmez sıklıkla diğer hastalık veya olaylarla birlikte görüldüğünü ifade eden Dr. Yazman, “Bazı hamile kadınlar su toplama ve kilo alma eğilimlerinin bu sendroma yol açtığını fark edebilirler, fakat doğumdan sonra belirtiler kaybolur. Şeker hastalığı gibi bazı hormonal bozukluklar ve ender olarak hipotiroidizm ve akromegalidede bu sendrom bulunur, romatoid artritte olduğu gibi. Genelde, bu sendrom en fazla, orta yaşa yaklaşan kadınlarda görülür” dedi.

          

Yazman, teşhis olarak, “Parmaklardaki hissizlik küçük parmağın tutmaması teşhiste önemlidir. Karpal tünelden geçen medyan sinir boyunca elektriksel uyarıların taşınıp taşınmadığını gösteren bir elektromiyogram gerekebilir; uyarıların yavaşladığının ortaya konması sinire bası olduğunu gösterir. Özel Medi Yaşam Hastanesinde her zaman tedavisi konusunda gerekeni yapıyoruz. Konservatif tedaviler arasında eklemi dinlendirmek ve bileği hareketsiz bıraktığı halde elin hareket etmesine olanak veren ve normal faaliyetlere devam etmeyi sağlayan ve araç takılması bulunur. Böyle bir destek çoğu zaman özellikle belirtileri azaltmaya yardımcı olur. İlaç tedavisinde, Etkilenen bölgeye kortizon gibi bir ilaç zerk edilebilir. Fakat genellikle bu tedavi sadece konservatif tedaviler başarısız kaldığı zaman kullanılır” şeklinde konuştu.

 

            İlaçla tedavisi olmadığında Ortopedi uzmanı tarafından ameliyatın gerçekleştiği söyleyen Dr. Yazman,  “Karpal Tünel sendromunun ağrısı geçmiyorsa ameliyat en uygun seçim olabilir. Bu işlem, sinire baskı yapan bağ dokusunu kesmeyi içerir. Nekahat devresinden sonra genellikle birkaç hafta veya bir kaç ay içinde bilek ve el normal kullanılmaya başlanabilir” dedi.
 
Uzm. Dr. Yılmaz Niyazi YAZMAN
Nöroloji Uzmanı
 
< �nceki

Kadromuz

Prof. Dr. Remzi YILMAZ

Personel resmi Görevi Kardiyoloji Profesörü
Ünvanı Prof. Dr.

Uzm. Dr. Mustafa Kemal ALADAĞLI

Personel resmi Görevi İç Hastalıkları Uzmanı - Mesul Müdür
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Halil KILINÇ

Personel resmi Görevi Çocuk Hastalıkları Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Op. Dr. Erol AKBULUT

Personel resmi Görevi Genel Cerrahi Uzmanı
Ünvanı Operatör Doktor

Op. Dr. Cem AYKENT

Personel resmi Görevi Genel Cerrahi Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Halime ÇEVİK

Personel resmi Görevi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Uğur KAHVECİOĞLU

Personel resmi Görevi Nöroloji Uzmanı
Ünvanı Uzman Dr.

Op. Dr. Ergin ER

Personel resmi Görevi Göz Hastalıkları Uzmanı
Ünvanı Op. Dr.

Op. Dr. Çetin KÖSTEKCİ

Personel resmi Görevi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Ünvanı Op. Dr.

Op. Dr. Mehmet YALÇINKAYA

Personel resmi Görevi Üroloji Uzmanı
Ünvanı Op. Dr.

Op. Dr. Engin DURSUN

Personel resmi Görevi Kulak Burun Boğaz Uzmanı
Ünvanı Operatör Doktor

Uzm. Dr. Cemile İNCE

Personel resmi Görevi Anestezi Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Cengiz Yüce KAYABEK

Personel resmi Görevi Mikrobiyoloji Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Kenan ÜNLÜ

Personel resmi Görevi Radyoloji Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Ali ÇAKIR

Personel resmi Görevi Acil Tıp Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Dr. Saliha ALADAĞLI

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Doktor

Dr. Uğur ÖZTÜRK

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Doktor

Dr. Durmuş AYTAR

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Doktor

Dr. Alp OKUMUŞ

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Doktor

Dyt. Esma ÇUTUR

Personel resmi Görevi Beslenme ve Diyet Uzmanı
Ünvanı

Anketler

Hastanemizde En Çok Hangi Başvuru Yöntemini Kullanıyorsunuz
 
You are here  :Anasayfa

Nöbetçi Eczane

Nöbetçi Eczaneler
21 OCAK 2019, Pazartesi

Kimler Çevrimiçi

Site ?statistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBu Gün291
mod_vvisit_counterDün521
mod_vvisit_counterBu Hafta291
mod_vvisit_counterBu Ay11072
mod_vvisit_counterTümü1475118
Visitors Counter 1.0.3