Özel Medi Yaşam Hastanesi

 

BÖBREK YETMEZLİKLERİ VE ÜRE
Etkin Resim

Böbrekler bel kemiklerimizin her iki yan tarafında yerleşmiş  fasulye şeklinde yaklaşık 10-13 cm. Büyüklüğündeki boşaltım organlarımızdır. İçlerinde bulunan çok küçük nefron adını verdiğimiz filtre sistemleriyle  kanımızdaki  zehirli madde ve atıkları temizleyip idrar ile atılmasını sağlarlar.

Böbreklerimizin diğer görevleri ise salgıladıkları çeşitli hormonlar ile  vücudumuzdaki su dengesini sağlamak, kan ve bazı vitaminlerin  yapımına yardım etmektir. Çeşitli sebeplerle böbrekler görevlerini yapamadıkları zaman, yani böbrek yetmezliği gelişince üre ve çeşitli zehirli atık maddeler idrar   yolu ile vücuttan atılamazlar ve kanda birikirler, birçok rahatsızlığa neden olurlar. Böbrek yetmezlikleri  aniden birkaç gün içinde(akut)   veya   uzun  yıllar içinde ( kronik )  oluşabilirler.

Etkin Resim

En sık  böbrek yetmezliği nedenleri  olarak; şeker hastalığı, yüksek tansiyon,  böbrek iltihapları,  böbrek taşları ve kistleri, böbrek damarlarında tıkanıklıklar ve harabiyet, uzun süre  susuz ve gıdasız kalmak, bazı zehirli maddelerin vücuda alınması söylenebilir. Hastalarda   en  sık görülen şikayetler olarak;  günlük  idrar  miktarında azalma veya çok aşırı idrar yapma, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, nefes darlığı ve çabuk yorulma,  çarpıntı,  göz kapaklarında, yüzde ve bacaklarda şişlikler, ciltte sarımsı kahverengi renk değişiklikleri, ağız kuruluğu, görme ve  şuur  değişiklikleri görülebilir. Bazen idrar renginde de değişiklikler,  kanlı ve bulanık idrar yapma olabilir. Böbrek yetmezliklerinde tedavi ise hastalığın ani (akut) veya uzun zamanda (kronik)  gelişmesine bağlı olarak değişebilir, ayrıca yetmezliğe neden olan  esas hastalığa  bağlı olarak da  değişebilir.

Böbrekler çalışmıyor veya az çalışıyorsa  idrar oluşmaz, üre ve zehirli maddeler  kanda çok yükselmişse hayati tehlike oluşabileceği için diyaliz tedavisi başlanmalıdır. Kronik yetmezlik  varsa diyaliz tedavisi ve yeni böbrek nakli yapılmalıdır. Bazen akut böbrek yetmezliklerinde geçici diyaliz tedavisi  sonucu böbrekler tekrar çalışmaya başlayabilirler. Böbrek yetmezliğini önlemek veya geciktirmek  için yapılması gerekenlerin başında iyi şeker ve tansiyon  tedavisinin yapılması, enfeksiyonların ve iltihapların önlenmesi ve tedavisi, böbrek taşlarının ve kistlerinin takip ve tedavisi, özellikle antiromatizmal ilaçları gereksiz ve uzun süre kullanmamak ve hekim kontrolu dışında ilaç almamak çok önemli olarak söylenebilir. Sağlıklı günler dilerim.

Uzm. Dr. Mustafa Kemal ALADAĞLI

Dahiye Uzmanı

Korkuteli Özel Medi Yaşam Hastanesi

 
< �nceki   Sonraki >

Kadromuz

Prof. Dr. Remzi YILMAZ

Personel resmi Görevi Kardiyoloji Profesörü
Ünvanı Prof. Dr.

Op. Dr. Ergin ER

Personel resmi Görevi Göz Hastalıkları Uzmanı
Ünvanı Op. Dr.

Op. Dr. Çetin KÖSTEKCİ

Personel resmi Görevi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Ünvanı Op. Dr.

Op. Dr. Gürkan FİDANOĞLU

Personel resmi Görevi Kulak Burun Boğaz Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Dr. Mesut KOCABIYIK

Personel resmi Görevi Acil Servis Hekimi
Ünvanı Pratisyen Hekim

Uzm. Dr. Mustafa Kemal ALADAĞLI

Personel resmi Görevi İç Hastalıkları Uzmanı - Mesul Müdür
Ünvanı Uzman Doktor

Uzm. Dr. Halil KILINÇ

Personel resmi Görevi Çocuk Hastalıkları Uzmanı
Ünvanı Uzman Doktor

Op. Dr. Mehmet YALÇINKAYA

Personel resmi Görevi Üroloji Uzmanı
Ünvanı Op. Dr.

Dr. Alp OKUMUŞ

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Pratisyen Hekim

Dr. Hüseyin TORUN

Personel resmi Görevi Acil Servis Doktoru
Ünvanı Pratisyen Hekim

Dyt. Esma ÇUTUR

Personel resmi Görevi Beslenme ve Diyet Uzmanı
Ünvanı

Op. Dr. Erol AKBULUT

Personel resmi Görevi Genel Cerrahi Uzmanı
Ünvanı Operatör Doktor

Anketler

Hastanemizde En Çok Hangi Başvuru Yöntemini Kullanıyorsunuz
 
You are here  :Anasayfa

Nöbetçi Eczane

Nöbetçi Eczaneler
15 KASIM 2018, Perşembe

Kimler Çevrimiçi

Site ?statistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBu Gün627
mod_vvisit_counterDün683
mod_vvisit_counterBu Hafta3030
mod_vvisit_counterBu Ay10559
mod_vvisit_counterTümü1439690
Visitors Counter 1.0.3